GTMetrix چیست؟

معرفی سایت GTmetrix.com

جی تی متریکس GTmetrix چیست
سایت GTmetrix یکی از ابزارهای آنلاین قوی و پرطرفدار است، مخصوصا در ایران طرفداران زیادی به این سایت سر میزنند و وب سایت خودشان را مورد ارزیابی قرار می‌دهند، و جالب آن است که بدانید بیشترین ترافیک سایت جی تی متریکس در تاریخ ۲۰۱۷ از سمت ایران بوده است و کاربران ایرانی بیشتر از هر کاربران دیگری در دنیا وارد این سایت می‌شوند، GTmetrix یک سایت کارآمد جهت تست و آنالیز سرعت بارگذاری وب سایت است که به بررسی لودینگ و پارامترهای مختلف که در سرعت بارگذاری وبسایت تاثیرگذار هستند، می پردازد. و سعی دارد با نشان دادن فاکتورهای لازم باعث افزایش سرعت سایت شما شود.

سرعت سایت مسلما یکی از معیارهای مهم برای هر وبسایتی می‌باشد؛ به طوریکه برای برخی سایت‌ها تنها تفاوت در یک ثانیه می‌تواند میلیون ها تومان زیان بزند و یا کسب درآمد از آن کرد. بنابراین اندازه‌گیری دقیق سرعت سایت یک عامل حیاتی می‌باشد. در این مقاله نشان خواهیم داد که چگونه از یکی از محبوبترین ابزارهای موجود به نام  GTMetrix برای اندازه گیری سرعت یک وبسایت به طور مؤثر استفاده کنید.
تعداد سنجش سرعت
اندازه‌‌گیری سرعت سایت ترجیحا نیاز به انجام چندین بار در زمان‌های مختلف دارد و میانگین نتایج گرفته شده سرعت واقعی را نشان می‌دهد. دلیل این کار این است که عملکرد وبسایت شما در طول روز بسته به تعداد بازدید کننده شما و یا حتی استفاده از جعبه سرور خود در صورت مشترک بودن هاست تغییر خواهد کرد. از اثرات جانبی خوب این تست سرعت این است که شما ساعات اوج خود را متوجه خواهید شد و بنابراین می‌توان به طور بالقوه بهترین زمان برای گذاشتن محتوای جدید، تبلیغات هدفمند و غیره برای بازدید کننده خود را بیابید. اگر چه سرعت واقعی بارگذاری نشان داده شده در ثانیه در طول یک روز (یا حتی یک هفته) ممکن است تغییر کند؛ اما راهکارهایی را GTMetrix برای چگونگی بالا رفتن سرعت وبسایت نشان می‌دهد که با گذشت زمان تغییر نخواهد کرد.
سنجش مکان
زمانیکه شما از ابزارهای رایگان سنجش سرعت مانند Pingdom استفاده می‌کنید، شما معمولا تست سرور را به طور تصادفی تنظیم می‌کنید. بنابراین ممکن است منجر به نتایج بسیار متناقض شود. محلی که شما برای سنجش سایت خود انتخاب می‌کنید تفاوت‌های زیادی را ممکن است در نتایج بدهد. برای برخی سایت‌ها مانند سایت‌های تجاری محلی ممکن است انتخاب مکان در نتایج تأثیر زیادی نداشته باشد اما برای سایت‌هایی که دارای مخاطبانی از سراسر دنیاست شما باید به صورت جهانی سنجش کنید. برای سنجش به صورت محلی، سرورهایی را انتخاب کنید که نزدیک مکان فیزیکی سرور شماست. اگر شما نمی‌دانید سرورتان کجا واقع شده از شرکتی که هاست شما را ارائه می‌دهد بپرسید. برای سنجش در سطح جهانی، 4 یا 5 سرور در مکان‌های اصلی در سراسر جهان انتخاب کنید؛ به عنوان مثال حداقل یک سرور از آسیا ، یک سرور از استرالیا، یک سرور از آمریکا و یک سرور از اروپا انتخاب کنید. برای اینکه شما بتوانید مکانی را برای تست سایت خود با استفاده از  GTMetrix انتخاب کنید، شما نیاز خواهید داشت یک حساب کاربری رایگان ثبت کنید و سپس وارد شوید.
معمولا دیده می‌شود افراد تنها صفحه اصلی (homepage) خود را تست می‌کنند. این عمل کاملا یک اشتباه مبتدی است به این دلیل که صفحه اصلی شما ممکن است دارای حداقل اطلاعات فشرده سایت شما باشد پس به طور طبیعی سریعترین سرعت را دارد. به طور خلاصه، صفحه اصلی سایت البته که مهم است اما ممکن است نسبت به دیگر صفحات در درجه دوم باشد. بنابراین تعدادی از صفحات را با هم تست کنید؛ تست صفحاتی مانند صفحات با پست تنها، صفحات فروشگاهی و صفحات محصولات و نیز غیره یک نتیجه خوب و کامل  یک نتیجه کامل و خوب از سایت را می‌دهد.

GTMetrix چگونه کار می‌کند؟

سنجش سرعت سایت
اساس استفاده از GTMetrix رایگان است. شما می‌توانید به سایت https://gtmetrix.com رفته و با وارد کردن آدرس سایت مورد نظر و کلیک بر روی دکمه Analyze، عملیات بررسی سایت شروع می‌شود. پس از مدتی صفحه‌ای باز می‌شود که نتایج بررسی انجام شده را نشان می‌دهد. حال به توضیحات قسمت‌های مختلف می‌پردازیم.
Performance scores
در این بخش معیارهایی برای سنجش سرعت نشان داده می‌شود و دارای دو بخش است:

  • PageSpeed score: نشان دهنده درصد بهینه بودن کدهای سایت می‌باشد. هر چه میزان این درصد بالاتر باشد سایت شما بهینه تر می‌باشد.
  • Yslow score: در این قسمت هم درصدی نشان می‌دهد که بر اساس ابزار و استانداردهای یاهو برای سرعت بارگذاری سایت می‌باشد. در صورتیکه سایت شما در این قسمت دارای امتیاز مناسبی نیست بهتر است با یک برنامه‌نویس حرفه‌ای در شرکت وب 24 جهت بهینه‌سازی مقادیر مشورت کنید تا بتوانید سرعت سایت را به حداکثر مقدار خود برسانید.

Page Detail
•    Page Load Time: زمان بارگذاری کامل سایت به ثانیه را نشان می‌دهد.
•    Total Page Size: نشان دهنده حجم اصلی صفحه سایت که مورد بررسی قرار گرفته است.
•    Request: نشان دهنده تعداد درخواست‌های ارسالی به سرور برای بارگذاری قسمتهای مختلف سایت می‌باشد. هر چه تعداد درخواست‌ها بین سرور و مرورگر کمتر باشد، فشار کمتر به سرور وارد شده، بنابراین سرعت بارگذاری سایت افزایش می‌یابد.
PageSpeed و Yslow

افزایش سرعت سایت
این بخش حاوی اطلاعات به دست آمده از بررسی سایت با الگوریتم گوگل و یاهو می‌باشد. نتایج این قسمت حاوی توصیه‌هایی برای بهتر شدن سرعت سایت است. به عبارت دیگر با دیدن نتایج آن متوجه می‌شویم چه عواملی باعث کندی و کاهش سرعت سایت شده تا آنها را برطرف کنیم. بنابراین با اصلاح این موارد می‌توان در سئو سایت خود نقش داشته باشیم، به عنوان مثال Optomize image با ارائه راهکارهایی می‌خواهد حجم تصاویر سایت را بهینه کنیم.
Waterfall

ابزار سنجش سرعت سایت
یکی از مفیدترین بخش‌های ابزار GTMetrix برای بررسی میزان سرعت وبسایت می‌باشد که به صورت چارت هایی نتایج زمان صرف شده بارگذاری منابع، تصاویر، استایل‌ها و غیره را نشان می‌دهد.
Video
فایل‌های ویدئویی را از نظر سرعت و بهینه سازی سایت مورد بررسی قرار می‌دهد.
History

بهینه سازی سرعت سایت

این تب یکی از بهترین ویژگی‌هاست به این دلیل که به شما اجازه می‌دهد نتایج تستهای مختلف بر روی یک صفحه را در فواصل زمانی مختلف  به صورت یک نمودار مشاهده کنید.

 

تبلیغات درون متنی/

اگر تمایل دارید برای شرکت خود اقدام به طراحی سایت کنید پیشنهاد می کنم ابتدا مقالات مربوط به تفاوت طراحی سایت شرکتی و طراحی سایت فروشگاهی را مطالعه کنید. من به شما پیشنهاد می کنم خدمات طراحی سایت پیام آوا را برای این کار نگاه کنید. شرکت پیام آوا بهترین و با کیفیت ترین خدمات طراحی سایت را در قالب طراحی سایت ارزان و مقرون به صرفه به شما ارائه می کند.

تبلیغات درون متنی

 

توضیحات بیشتر درباره GTMetrix

 

خب درباره GTMetrix چیست صحبت کردیم، حال می‌توان گفت که سایت GTMetrix جی تی متریکس یکی از بهترین سایت‌های تست سرعت می‌باشد و ارزیابی کلی خود را بر اساس امتیاز دهی ارائه می‌دهد همچنین سایت شما می‌تواند تمامی موردهایی که در لود سایت شما تاثیرگذار هستند را برایتان لیست کند تا شما راحت‌تر بتوانید سایتتان را اصلاح کنید. حتی جی تی متریکس در برخی خطاها به شما فایل اصلاح شده و بهینه شده فایل‌های سایتتان را نیز ارائه می‌دهد که به راحتی با قرار دادن آن در جای خود می توانید سرعت سایت خود را به صورت چشمگیری افزایش دهید. بعدا به شکل عملی بیشتر این موضوع را درک خواهید کرد.

این سایت آنالیز و بررسی سرعت بارگذاری سایت و بخش های مختلف آن را به صورت آنلاین فراهم کرده است . Gtmetrix به مدیران سایت ها کمک می کند که از چگونگی بارگذاری بخش های مختلف سایت خود مطلع شده و از نقاط ضعف و اشکالاتی که ممکن است در روند بارگذاری و لود قسمت های مختلف از جمله تصاویر، اسکریپت ها، میزان فشرده سازی فایل ها و … وجود دارد، آگاهی یابند. اگر مدیر سایت یا طراح وب هستید حتما URL سایت خود را در بخش مربوطه، در این سایت وارد نموده و از امکانات مفید آن استفاده نمایید. در این سایت نتیجه را در دو طبقه بندی یکی page speed که نشان دهنده سرعت بارگذاری صفحات سایت است که با بهره گیری و استفاده از قوانین گوگل سایت را بررسی میکند و مورد دومی yslow که نشان دهنده کارایی و عملکرد سایت و سرور است که از فاکتورهای سایت یاهو منشا گرفته است. لازم به ذکر است تمام امکانات و انالیز جی تی متریکس رایگان بوده و حتی نیاز به ایجاد حساب کاربری هم ندارد. برای شروع کار با جی تی متریکس GTmetrix.com شده و آدرس سایت خود را وارد نمایید و بعد مدت کوتاهی نتیجه را به شما نشان میدهد. امتیاز جی تی متریکس از F (خیلی بد) شروع میشود تا نمره A (بسیار عالی) و اگر نمره سایت شما مناسب نبوده و زیر B میباشد با خواندن این آموزش‌ها میتوانید نمره بهتری را بگیرید.

 

اهمیت سرعت سایت در سئو و افزایش رتبه 

قطعا سرعت سایت از مهم ترین فاکتورهای بهینه سازی سایت و سئو است و باید اهمیت سرعت سایت را به شکل ویژه ای جدی بگیرید، در سال ۲۰۱۹ یکی از مهم‌ترین فاکتورهای سئو، سرعت بوده هر چند در سال‌های گذشته هم سرعت سایت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده است.

از اهمیت سرعت سایت به هیچ عنوان نمی‌توانید به راحتی بگذرید. به یاد داشته باشید که هدف اصلی ما از بهینه سازی سایت و بهبود سرعت سایت، جلب رضایت کاربر می‌باشد یعنی بهبود تجربه کاربری و در مرحله بعد موتور جستجو ارزش دارد. پس اگر مثلا یکی از فاکتورهای بهینه سازی باعث اذیت کاربران شما می‌شود ولی از طرف دیگر باعث بالا رفتن امتیاز سایت در ابزارهایی مانند جی تی متریکس میشود قطعا باید آن فاکتور را نادیده گرفته و نمره بالا را فدای کاربران کنید.

شاید با خود بگویید مگر می‌شود فاکتورهای سایت‌های معروفی همانند جی تی متریکس که اهمیت بالایی در سرعت سایت دارند تضادی با راحتی کاربر داشته باشد؟
باید گفت گاهی تداخل در بهینه سازی یا بهتر بگوییم بهینه سازی بیش از حد سایت باعث کندتر شدن و پایین رفتن راندمان کاری سایت میشود ولی ممکن است این مورد را ابزارهای آنلاین توانایی نشان دادنش را نداشته باشند. وقتی ما میگوییم سرعت سایت دارای اهمیت بالایی است و بالا بردن آن مهم است به معنای آن نیست که وسواس به خرج دهیم.

در ادامه دوره به این موضوعات رسیدگی خواهیم کرد و چند مثال میزنیم تا بهتر متوجه این موضوع شوید، توجه داشته باشید که

بهینه سازی همانند نمک در تهیه غذا میماند غذای بی نمک همانند غذای شور لذتی ندارد و اندازه ریختن آن به هنر آشپز بستگی دارد،‌پس سعی کنید هنرمند باشید و فقط به ابزارهای آنلاین تکیه نکنید.

به این نکته مهم توجه داشته باشید که گوگل در این مقاله اعلام کرده که سرعت سایت تاثیر مستقیم بر روی تجربه کاربری و همینطور Crawl Budget می‌شود (Crawl Budget یعنی بودجه خزش، به تعداد صفحاتی که ربات گوگل می‌تواند خزش را انجام دهد توضیحات بیشتر در مقاله Crawl Budget چیست). و همینطور صریحا موتور جستجوی گوگل در پست Using site speed in web search ranking گفته است که سرعت سایت یکی از فاکتورها برای الگوریتم‌های گوگل در رتبه‌دهی می‌باشد. بنابراین برای گسترش کسب و کار خود و رونق تجارت آنلاین درصدد رفع خطاهای سایت خود باشید،  پیشنهاد می‌شود لینک‌های بالا را کلیک کنید و بخوانید تا اهمیت سرعت سایت در ذهنتان به خوبی تدایی شود.

 

تبلیغات میان متنی

همچنین می توانید انواع جک برقی و قیمت جک برقی را در سایت  قائم الکترونیک ببینید. / انواع دوربین مداربسته و نماترموود و تجهیزات شبکه را نیز در سایت شرکت قائم  الکتریک می توانید ببینید.

تبلیغات میان متنی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *